Koncentruotas indu ploviklis DISHWASH

KONCENTRUOTAS INDŲ PLOVIKLIS "DISHWASH" citrinų kv. 5L

DISH
Nauja prekė

9,99 €

- +

Įdėti į palyginimą

Populeriausia prekė

 
Apie prekę

„DISHWASH“ - Labai koncentruotas indų ploviklis. Efektyviai pašalina organinės kilmės nešvarumus, tokius kaip maisto likučiai, riebalai, baltymai, purvas, kava, arbata, vaisiai ar daržovės. Dėl ypač didelės koncentracijos labai efektyviai šalina riebalinius nešvarumus, todėl tinkamas riebalinių dėmių šalinimui iš drabužių. Turi malonų vaisių kvapą. Ploviklis yra neutralaus pH, todėl nedirgina odos. Sudėtyje yra odą drėkinančių medžiagų, kurios apsaugo nuo išsausėjimo.

Tai ekonomiškas, efektyvus, greito veikimo puikaus kvapo skystas indų ploviklis.

 

·         Neutralus pH 6/♦/8

·         Koncentruotas

·         Puikaus aromato

·         Ekonomiškas

·         Efektyvus

·         Drėkina rankų odą

 

 *- Prekių nuotraukos gali neatitikti realios prekių ir jų pakuotės išvaizdos, spalvos, komplektacijos ar formos. Informacija prekės aprašyme yra bendro pobūdžio, todėl gali nesutapti su informacija ant prekės pakuotės, bei nėra tikslus prekės panaudojimo būdas. Pateikti duomenys apie prekių likučius ir kainas tam tikrais atvejais gali skirtis nuo realios prekių kainos ir jų likučių

 
Naudinga Informacija

Indų plovikliai – tai produktai, kurie yra labiausiai apipinti mitais. Jų galima sutikti pačių įvairiausių, turinčių net mokslinį prieskonį, pradedant visiems iki skausmo gerai žinoma reklama, jog su vienu lašeliu galima išplauti visą kalną indų, jog su indų plovikliu galima laistyti gėles ir jos nevysta, bei baigiant kaip didžiausiu nuodu visam pasauliui. Šiuose mituose yra dalis tiesos, bet neturint bendro supratimo apie sudedamasias dalis, belieka pasikliauti tik mitais ir tų „mitų griovėjais“.

Indų ploviklį sudarančios paviršiaus aktyvios medžiagos (PAM) iš esmės yra riebalai turintys krūvį molekulės gale. Turimas krūvis leidžia molekulei tirpti vandenyje, o neutrali (riebalinė) dalis leidžia tirpti riebaluose. Tokiu būdu PAM tampa tarpine grandimi, kuri sujungia vandens ir riebalinę fazes. Dažnas pasakymas, jog PAM „ardo riebalus“, arba jog „skaido viską aplink“ yra tik mitas ir iš esmės yra neteisingas. PAM veikia riebalus lėkštėje panašiai, kaip cukrų veikia vanduo esantis arbatos puodelyje, t.y. elementariai leidžia ištirpti riebalams vandenyje. Ištirpę riebalai vandenyje lengvai nuplaunami, bet pačios paviršiaus aktyvios medžiagos sudaro ploną molekulinį sluoksnį ant lėkštės paviršiaus. Šis sluoksnis gali su maistu patekti į organizmą.

Patekus į organizmą PAM‘ui galimi keli efektai: esant dideliam kiekiui galima atsirūgti putoms arba gali pykinti, o esant mažesniam kiekiui nieko neatsitiks, nes natūraliai mūsų organizme yra PAM, kuris padeda pasisavinti riebalus. Rūgštys, alkoholiai ir kitos mums žinomos medžiagos pasižymi paviršiaus aktyvumu, bei yra priskiriamos prie PAM. Be to remiantis REACH CLP reglamentu, visos naudojamos PAM turi būti biologiškai skaidžios, bei patekus į aplinką turi skilti ne mažiau, kaip 80% per 28 dienas. Kitaip tariant patekus į organizmą PAM bus suvirškintos ir paverstos energija arba ląstelių statybine medžiaga.

Dažnai girdime nusiskundimus, dėl išsausėjusios ir suskilinėjusios rankų odos, pūliuojančių žaidzų ir pan. Šias pasekmes sukelia dažnas indų plovimas plikomis rankomis. Šiuo atveju, reikia turėt uomenyje, organizmo sąndarą: organizmas yra tarsi vandens maišas (vanduo sudaro 70-80% žmogaus kūno masės), kurį nuo aplinkos poveikio saugo plonas riebalinis sluoksnis. Jis reikalingas tam, kad apsaugotų organizmą nuo aplinkoje esančių bakterijų, bei stabdytų drėgmės iš organizmo praradimą. Gyvybė egzistuoja vandenyje, bet ne riebaluose, todėl riebalai stabdo bakterijų judėjimą ir dauginimąsi. Naudojant indų ploviklį, jame esančios PAM padeda lėkštėje esantiems riebalams ištirpti vandenyje, tuo pačiu padeda riebalams esantiems ant mūsų odos, taip pat tirpti vandenyje. Plaudami indus rankomis, mes nuplauname riebalus ne tik nuo lėkštės, bet ir nuo mūsų odos. Oda likusi be apsauginio sluoksnio pradeda džiūti, sausėti, suskirsta, atsiranda žaizdos, tuo pat metu ją pradeda atakuoti bakterijos, kurios patenka į odos paviršinį sluoksnį, bei pradeda daugintis. Taip atsiranda pūlingos, sunkiai gyjančios žaizdos, lūžinėja nagai. Kad sumažinti šį neigiamą poveikį, gamintojai į indų ploviklius deda odą minkštinančius priedus, drėgmę išlaikančias medžiagas. Jų poveikis tiesiogiai priklauso nuo įdėto kiekio. Šį santykį puikiausiai atspindi kaina: pigiam indų ploviklyje nėra arba yra labai mažai odą saugančių priedų, o brangiam šių priedų įvairovė, bei kiekis yra ženkliai didesnis. Tokiu būdu galima mėginti atsirinkti rankoms tinkamiausią indų ploviklį.

Indų plovikliuose esančios PAM, bei rankų odą saugančios medžiagos yra bioskaidžios, t.y. bakterijų maistinės medžiagos. Gamybos metu patekus bakterijoms į indų ploviklį, jis per ilgesnį laiką „surūgtų“ arba smarkiai pakistų dėl bakterijų veiklos, bei neatliktų savo funkcijos. Kad šito išvengti į juos yra dedami antibakterinių medžiagų arba kitaip konservantų. Dažniausiai sutinkami „Tiazoline“ arba „Methyl tiazoline“, bet gali pasitaikyti ir kitų. Konservantai turi priešingą krūvį (+ teigiamą) nei PAM. Šios medžiagos nepasižymi plovimo efektu, bet labai efektyviai kovoja su bakterijomis, prisitvirtindamos prie jų, bei sutrikdydamos bakterijų medžiagų apykaitą. Būdamos indų ploviklyje, antibakterinės medžiagos atlieka teigiamą funkciją, bet plaunant indus ir jų gerai nenuskalavus, šios medžiagos patenka į mūsų organizmą, bei sutrikdo visą žarnyno veiklą. Efektas toks, tarsi vartojant labai stiprius antibiotikus, kurie savo kelyje išmuša ir gerasias ir blogasias bakterijas. Konservantai organizme stabdo naudingos žarnyno mikrofloros vystimąsi. Teigiama, kad norint pašalinti populiariausios reklamos indų ploviklio likučius nuo lėkščių paviršiaus jas reikia skalauti net 10 kartų. Dėl šios priežasties, šį indų ploviklį draudžia naudoti vaikų darželių ir mokyklų valgyklose, kad nepakenktų vaikų ir paauglių vystymuisi. Šiose įstaigose šį ploviklį galima naudoti tik virtuvių grindims nuriebalinti, bei nuplauti.

Pieno pramonėje tokio tipo plovikliai taip pat nenaudojami, nes antibakterinės medžiagos patekusios į pieną neleidžia vystytis bakterijoms, kas savo ruožtu neleidžia gerai fermentuoti sūrių, rauginti kefyro, jogurto, bei gaminti kitų pieno produktų. Tam, kad apsaugoti pieną nuo antibakterinių medžiagų, Vį „Pieno tyrimai“ atliekami inhibitorinių medžiagų testai, kurie parodo ar piene yra inhibitorinių medžiagų buvimą. Vieną kartą išplovus pieno indus tokiu indų plovikliu, testai iš karto parodo inhibitorines medžiagas, o šiomis medžigoms užterštas pienas nebesuperkamas.

Tai kaip tada nuplauti riebalus nuo indų? Ogi labai paprastai: galima naudoti indų ploviklius, tiesiog reikia skaityti, kokios yra konservuojančios medžiagos. Jeigu indų ploviklio konservavimui naudojami natūralūs, maistiniai konservantai, kurie natūraliai susidaro maisto produktuose (pvz. Uogose randami natrio benzoatas, benzoinė rūgštis, kalio sorbatas, sorbo rūgštis ir pan.), tai kos indų ploviklis yra mažiausiai kenksmingas, bei juo galima laistyti gėles ☺. Geriau jau nelaistyti gėlių, o naudoti pagal paskirtį, t.y. plaut indus su mažiausia rizika sau ir aplinkiniams. Šiuo atveju nebūtina ieškoti brangaus ploviklio, nes ne visada brangus ar „draugiškais aplinkai“ ženklais pažymėtas ploviklis bus draugiškas virškinimo trakto bakterijoms. Užtenka sudėtyje rasti konservantą esantį E numerių saraše, bei nerasti dažniausiai sutinkamų konservantų ir šitą indų ploviklį jau galima saugiai naudoti.

24 kitos prekės toje pačioje kategorijoje:

Klientai, kurie pirko šią prekę taip pat pirko:

Palyginti 0

No products

To be determined Shipping
0,00 € Total

Prices are tax included

Check out